تابع MINUTE

تابع MINUTE فقط رقمی که نماینگر دقیقه است را از یک سری عددی نمایش می‌دهد.

شرح تابع MINUTE

درجه اهمیت: بسیار کاربردی

از طریق تابع MINUTE یک رقم صحیح که نمایانگر دقیقه است از یک سری عددی در سلول مورد نظر نمایش داده می‌شود. بدین معنا که با استفاده از این تابع فقط عدد دقیقه نمایش داده می‌شود که این عدد از یک ورودی که فرمتی از زمان یا کد زمانی اکسل باشد خارج شده است. این تابع در طبقه توابع Data/Time قرار دارد.

نوشتار این تابع به صورت زیر است:

=MINUTE(سریال عددی)

ورودی های این تابع به شرح زیر هستند

سریال عددی: مقداری که بیانگر زمان در اکسل است (در اکسل عدد ۱ برابر با ۲۴ ساعت است و بر اساس این نسبت، یک سریال عددی بیانگر زمان در اکسل خواهد بود). این سریال عددی را می توان به صورت یک متن که بیانگر زمان است، آدرس یک سلول حاوی مقدار زمان،  یک مقدار زمانی که از تابع یا فرمول دیگری در اکسل استخراج شده، به تابع MINUTE داد.

آنچه که تابع باز می گرداند

تابع MINUTE یک عدد دو رقمی در بازه صفر تا ۵۹ را باز می‌گرداند (که تنها بیانگر مقدار دقیقه است).

نکات

– اگر ورودی حاوی زمان و تاریخ کامل باشد تابع MINUTE تمام مقادیر غیر از دقیقه از جمله کل قسمت تاریخ را نادیده گرفته و تنها عدد دقیقه را نمایش می‌دهد.

– اگر بخواهیم تعیین کنیم که اگر مقدار دقیقه از میزان تعیین شده ما کمتر یا بیشتر بود عددی که میخواهیم نمایش داده شود باید فرمول MINUTE را با IF ترکیب کنیم. برای درک بهتر اگر بخواهیم تعیین کنیم مثلا اگر مقدار دقیقه کمتر از ۵ بود میزان دقیقه صفر نمایش داده شود از فرمول ترکیبی زیر استفاده می‌کنیم:

=IF(MINUTE(A1)>5, A1, 0)  =  ۰

برای دانلود مجموعه کامل راهنمای توابع به همراه فایل های مثال در اکسل به لینک کتاب «راهنما و مثال های توابع مایکروسافت اکسل» رجوع شود.

مثال های تابع MINUTE

مثال ۱

در مثال زیر نشان می‌دهیم که تابع MINUTE چگونه عمل میکند.

همانطور که در ردیف ۳ ملاحظه می‌کنید در صورت ورود مقادیری مازاد بر دقیقه، تنها مقدار دقیقه نشان داده می‌شود. در ردیف ۴ زمان و تاریخ به صورت کد اکسل وارد شده که بعد از استفاده از تابع MINUTE مقدار دقیقه آن استخراج می‌شود. در ردیف ۵ نیز از فرمول ترکیبی که در قسمت نکات بیان شد استفاده شده است.

برای یادگیری نرم افزار اکسل به صورت کاربردی به دوره «آموزشی اکسل کاربردی» رجوع شود.

برای یادگیری برنامه نویسی به زبان VBA به دوره «آموزش VBA در اکسل» مراجعه نمایید.

خطاهای معمول

#VALUE!  :  اگر مقدار وارد شده در تابع یک فرمت زمانی معتبر در اکسل نباشد.

۰ پاسخ به "تابع MINUTE"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© دیاکو دانش افزار.

@DeyakoLTD

ما را در تلگرام دنبال کنید.

مشاهده کانال
بستن
X