درس ۲: معرفی VBA – محیط برنامه نویسی در آفیس

همانطور که بسیاری از افراد آشنا هستند، VB یک زبان بنویسی بوده که مخفف Visual Basic است. شرکت مایکروسافت برای آنکه قابلیت های نرم افزارهای آفیس خود را زیادتر کند و برای افرادی که امکانات در نظر گرفته در محیط خود آفیس پاسخگویی نیازهای کاربردی آنها نیست، محیط برنامه نویسی VBA را در تمامی نرم افزارهای آفیس از جمله اکسل شامل کرده و نام آن را VBA که مخفف Visual Basic for Application است قرار داده است.

در این محیط افراد می توانند شروع به برنامه نویسی کنند و با استفاده از آن نرم افزار آفیس را آنچنان توسعه دهند که به آن بتوان گفت یک نرم افزار جدید است. این محیط برای افرادی که برنامه نویس حرفه ای نیستند اما نیاز دارند تا کارهایی فراتر از امکانات خود اکسل انجام دهند بسیار مناسب است، زیر این محیط بسیار ساده بوده و برنامه نویسی در آن بسیار ساده است و نیازی نیست تا افراد با مفاهیم عمیق برنامه نویسی کاملاً آشنا باشند تا بتوانند از آن استفاده کنند و تنها دارا بودن دانش اندکی از برنامه نویسی کافیست تا بتوانند کارهای بسیار جالب انجام دهند.

در این بخش وارد محیط برنامه نویسی VBA خواهیم شد و با این محیط بیشتر آشنا خواهیم شد.

«همه‌ی آبهای چشمه ساران و آبهای روان و رودها را می‌ستاییم. تنه و ریشه‌ی همه گیاهان را می‌ستاییم. سراسر زمین را می‌ستاییم. سراسر آسمان را می‌ستاییم. همه ستارگان و ماه و خورشید را می‌ستاییم. سراسر انیران را می‌ستاییم. همه جانوران آبی، زیرزمینی و پرنده و رونده و چرنده را می‌ستاییم.»

یسنه، هات ۷۱، بند۹

۶۹۱ مشاهده

 

دوره های مرتبط

© دیاکو دانش افزار.

@DeyakoLTD

ما را در تلگرام دنبال کنید.

مشاهده کانال
بستن
X