تابع WORKDAY.INTL

تابع WORKDAY.INTL یک تاریخ آغازی را گرفته و پس از افزودن روزهای کاری به آن، تاریخ نهایی (تاریخ آغازی پس از گذشت تعدادی روز کاری) را در خروجی خود می‌دهد. در این تابع روزهای تعطیل آخر هفته توسط کاربر قابل تعریف است.

شرح تابع WORKDAY.INTL

درجه اهمیت تابع: کاربردی

تابع WORKDAY.INTL یک تاریخ آغازی را گرفته و پس از افزودن روزهای کاری به آن، تاریخ نهایی (تاریخ آغازی پس از گذشت تعدادی روز کاری) را در خروجی خود می‌دهد. در این تابع می‌توان روزهای تعطیل آخر هفته را به صورت دلخواه تعیین کرد. این تابع در طبقه توابع Data/Time قرار دارد.

نوشتار این تابع به صورت زیر است:

=WORKDAY.INTL( تعطیلات , تعطیلات آخر هفته , تعداد روز کاری , تاریخ آغاز )

ورودی های این تابع به شرح زیر هستند

تاریخ آغاز :   مقداری که بیانگر تاریخ در اکسل است و محاسبه روزهای کاری از این بازه شروع می‌شود.

تعداد روز کاری :   تعداد روزهای کاری که می‌خواهیم از تاریخ آغاز شروع شود.

[تعطیلات آخر هفته] :   وارد کردن این مقدار اختیاری بوده و تعیین کننده‎ی تعطیلات آخر هفته است که می‌توان بسته به تعطیلات آخر هفته هر منطقه آن را تعیین کرد. این مقدار می‌تواند یک عدد یا یک رشته عددی باشد که هر دو این روش ها در زیر توضیح داده شده است:

۱) یک عدد: در این حالت یک مقدار عددی وارد می‌شود که بیانگر روز یا روزهای تعطیل آخر هفته است که تشریح هر کدام در زیر آورده شده است:

۱ –  شنبه و یکشنبه (در صورت وارد نشدن مقدار تعطیلات آخر هفته، به طور پیش‌فرض اکسل این گزینه را در نظر می‌گیرد)

۲ –  یکشنبه و دوشنبه    ۳ –  دوشنبه و سه‌شنبه    ۴ –  سه‌شنبه و چهارشنبه    ۵ –  چهارشنبه و پنجشنبه    ۶ –  پنجشنبه و جمعه

۷ –  جمعه و شنبه    ۱۱ –  یکشنبه    ۱۲ –  دوشنبه    ۱۳ –  سه‌شنبه    ۱۴ –  چهارشنبه    ۱۵ –  پنجشنبه    ۱۶ –  جمعه    ۱۷ –  شنبه

* همانطور که ملاحظه می‌کنید طبق تفاسیر بالا برای محاسبه روزهای تعطیل آخر هفته در ایران اغلب شماره ۱۶ و شماره ۶ کاربرد دارند.

۲) یک رشته عددی: در این حالت یک رشته عددی ۷تایی متشکل از اعداد ۰ و ۱ وارد تابع می‌شود. این رشته ۷تایی بیانگر ۷ روز هفته است که در آن صفر بیانگر روز کاری و ۱ برابر روز تعطیل در هفته است. توجه داشته باشید که در این حالت شروع هفته از دوشنبه است، برای مثال اگر می‌خواهید تنها جمعه (در این حالت روز پنجم هفته) را روز تعطیل هفته در نظر بگیرید باید این رشته عددی را به صورت زیر وارد کنید:

۰۰۰۰۱۰۰

به مثال های دیگر زیر توجه کنید:

۰۱۰۰۱۰۰ – روزهای سه‌شنبه و جمعه تعطیل است.       ۰۰۰۱۱۰۰ – روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل است.

[تعطیلات] :   وارد کردن این مقدار در تابع اختیاری بوده که تعیین کننده‌ی روزهای تعطیل است که در خروجی تابع محاسبه نخواهند شد..

آنچه که تابع باز می گرداند

تابع WORKDAY.INTL یک مقدار تاریخی را باز می‌گرداند.

نکات

– این تابع تنها در نسخه های اکسل ۲۰۱۰ به بعد موجود است.

– بنابر پیشنهاد مایکروسافت، بهتر است که مقادیری که به عنوان تاریخ وارد تابع می‌شود یا به صورت آدرس یک سلولِ حاوی تاریخ باشد، و یا به صورت تاریخی باشد که از فرمول های دیگر وارد تابع می‌شود. اگر تاریخ را به طور مستقیم به صورت متن وارد تابع کنید ممکن است بسته به تنظیمات تاریخی سیستم شما، اکسل دچار تفسیر اشتباه تاریخ شود.

برای دانلود مجموعه کامل راهنمای توابع به همراه فایل های مثال در اکسل به لینک کتاب «راهنما و مثال های توابع مایکروسافت اکسل» رجوع شود.

مثال های تابع WORKDAY.INTL

مثال ۱

در مثال زیر نشان می‌دهیم که تابع WORKDAY.INTL چگونه عمل میکند.

برای یادگیری نرم افزار اکسل به صورت کاربردی به دوره «آموزشی اکسل کاربردی» رجوع شود.

برای یادگیری برنامه نویسی به زبان VBA به دوره «آموزش VBA در اکسل» مراجعه نمایید.

خطاهای معمول

#VALUE! :    – حداقل یکی از مقادیر وارد شده برای تاریخ های آغاز و تعطیلات در فرمول یک فرمت تاریخی درست و قابل تشخیص برای اکسل نیست.

– مقدار وارد شده برای تعطیلات آخر هفته درست نیست. مثلا تعداد اعداد ۷ تا نیست.

– مقدار وارد شده برای تعداد روز کاری یک مقدار عددی نیست.

#NUM! :   مقدار وارد شده برای تعطیلات آخر هفته، مقدار عددی درستی نیست و یا اطراف آن دابل کوتیشن گذاشته نشده است و یا اینکه نتیجه اضافه شدن تعداد روز کاری به تاریخ آغاز یک تاریخ نادرست است (مثلا مقدار سال از ۹۹۹۹ بیشتر می‌شود).

۰ پاسخ به "تابع WORKDAY.INTL"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© دیاکو دانش افزار.

@DeyakoLTD

ما را در تلگرام دنبال کنید.

مشاهده کانال
بستن
X