تابع YEAR

تابع YEAR فقط رقمی که نماینگر یک سال است را از یک سری عددی نمایش می‌دهد.

شرح تابع YEAR

درجه اهمیت: بسیار کاربردی

از طریق تابع YEAR یک رقم صحیح که نمایانگر سال است از یک سری عددی در سلول مورد نظر نمایش داده می‌شود. بدین معنا که با استفاده از این تابع فقط عدد سال نمایش داده می‌شود که این عدد از یک ورودی که فرمتی از تاریخ یا کد تاریخی اکسل باشد خارج شده است. این تابع در طبقه توابع Data/Time قرار دارد.

نوشتار این تابع به صورت زیر است:

=YEAR(سریال عددی)

ورودی های این تابع به شرح زیر هستند

سریال عددی: مقداری که بیانگر تاریخ در اکسل است (در اکسل عدد ۱ برابر با ۲۴ ساعت است و بر اساس این نسبت، یک سریال عددی بیانگر زمان و تاریخ در اکسل خواهد بود). این سریال عددی را می توان به صورت یک متن که بیانگر تاریخ است، آدرس یک سلول حاوی مقدار تاریخ، یک مقدار تاریخی که از تابع یا فرمول دیگری در اکسل استخراج شده، به تابع YEAR داد.

آنچه که تابع باز می گرداند

تابع YEAR یک عدد صحیح در بازه ۱۹۰۰ تا ۹۹۹۹ را باز می‌گرداند (که تنها بیانگر مقدار سال است).

نکات

– اگر ورودی حاوی زمان و تاریخ کامل باشد تابع YEAR تمام مقادیر غیر از سال از جمله کل قسمت ساعت را نادیده گرفته و تنها عدد سال را نمایش می‌دهد.

برای دانلود مجموعه کامل راهنمای توابع به همراه فایل های مثال در اکسل به لینک کتاب «راهنما و مثال های توابع مایکروسافت اکسل» رجوع شود.

مثال های تابع YEAR

مثال ۱

در مثال زیر نشان می‌دهیم که تابع YEAR چگونه عمل میکند.

همانطور که در ردیف ۳ ملاحظه می‌کنید در صورت ورود مقادیری مازاد بر مقدار سال، تنها مقدار سال نشان داده می‌شود. در ردیف ۴ زمان و تاریخ به صورت کد اکسل وارد شده که بعد از استفاده از تابع YEAR مقدار سال آن استخراج می‌شود. در ردیف ۵ نیز از طریق وارد کردن متن و استفاده از تابع DATE خروجی گرفته شده است.

برای یادگیری نرم افزار اکسل به صورت کاربردی به دوره «آموزشی اکسل کاربردی» رجوع شود.

برای یادگیری برنامه نویسی به زبان VBA به دوره «آموزش VBA در اکسل» مراجعه نمایید.

خطاهای معمول

#VALUE!  :  اگر مقدار وارد شده در تابع یک فرمت زمانی معتبر در اکسل نباشد.

اگر خروجی تابع به شکل تاریخ کامل نمایش داده شد غالباْ به دلیل تنظیم بودن فرمت آن سلول بر روی Date تنظیم شده است. برای رفع این مشکل باید همانند شکل زیر فرمت آن سلول را بر روی General قرار داد.

 

 

۰ پاسخ به "تابع YEAR"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© دیاکو دانش افزار.

@DeyakoLTD

ما را در تلگرام دنبال کنید.

مشاهده کانال
بستن
X